!
Oficjalny serwis Gminy Moskorzew – Wójt Andrzej Walasek

Logo Oficjalny serwis Gminy Moskorzew – Wójt Andrzej Walasek

Aktualności

News zdjęcie id 82

Młodzież z gminy Moskorzew z Programem Erasmus+ odbyła zagraniczny staż w Niemczech

 
 

Erasmus+

 

W ramach Programu Erasmus+ młodzież Zespołu Szkół w Szczekocinach realizuje projektu o nazwie „Zagraniczny staż - lepsza przyszłość”.

W projekcie uczestniczy grupa 24 uczniów ucząca się zawodów: operator obrabiarek skrawających, mechanik pojazdów samochodowych, fryzjer, kucharz i sprzedawca. Wśród uczestników projektu byli uczniowie z gminy Moskorzew, absolwenci Gimnazjum w Moskorzewie.
W ramach projektu odbyli czterotygodniowy staż w niemieckich firmach, w terminie od 05.02.2017 do 04.03.2017 wliczając dwa dni podróży.

Poniżej zdjęcie ośrodka, w którym mieszkali uczniowie oraz opiekunowie.

Schkeudiz 008

Nasz pobyt był urozmaicony, dlatego pierwsze dziesięć dni minęło bardzo szybko. 
Byliśmy w Schkeuditz, leżącym w kraju związkowym Saksonia, którego stolicą jest Drezno.

Pierwszy dzień naszego pobytu to zwiedzanie Lipska. 

Obiekty, które oglądaliśmy jako pierwsze to kościół św. Mikołaja, jeden z dwóch głównych kościołów Lipska, późnogotycki kościół św. Tomasza znany jako miejsce działalności Johanna Sebastiana Bacha oraz Uniwersytet Lipski założony w 1409 roku, jeden z najstarszych Uniwersytetów w Europie.

Na rynku znajduje się Stary Ratusz uważany jest za jeden z najcenniejszych w kraju zabytków niemieckiego renesansu. Wzniesiony został w latach 1556-1557 - prace nad jego budową zakończyły się już po 9 miesiącach. Stary Ratusz w centrum miasta stanowi jedną 
z najciekawszych atrakcji w okolicy. Obecnie w jego murach funkcjonuje Muzeum Historii Miasta.

Kolejny dzień naszego pobytu to zapoznanie się z miejscami praktyk oraz zwiedzanie fabryki produkującej samochody marki BMW. Zobaczyliśmy całą linię produkcyjną od momentu zgrzewania części karoserii, poprzez montaż instalacji elektrycznej, kokpitów, montaż podwozia, kontrolę jakości do miejsca gdzie gotowe samochody opuszczały halę produkcyjną. Jedyne miejsce gdzie można zrobić zdjęcie to hol przed wejściem na hale produkcyjne. Po fabryce oprowadził nas niemieckojęzyczny przewodnik. Pani Renata Lentas przetłumaczyła wypowiedzi przewodnika, który używał branżowego i technicznego języka. 

Pierwszy weekend to dwudniowa wycieczka do Berlina

Czas w Berlinie spędziliśmy bardzo intensywnie. Do zwiedzania jest dużo obiektów i każdy wart zobaczenia. Dlatego nasza przewodniczka pani Katarzyna wyznaczyła rytm, którego musieliśmy się trzymać. Chcemy się z Wami podzielić tym co widzieliśmy.

Zwiedzanie zaczęliśmy od Bramy Brandenburskiej, zabytkowej budowli, zbudowanej w latach 
1788-1791. 

Kolejne miejsca, które oglądaliśmy to ewangelicka katedra. W centrum Berlina zobaczyliśmy Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Jest on głównym miejscem pamięci ofiar Holocaustu w Niemczech. Neues Museum - berlińskie muzeum, wybudowane w latach 18431855 przez pruskiego architekta Friedricha Augusta Stülera, położone na tzw. Wyspie Muzeów. Na zobaczenie bogatych zbiorów muzeum należy zarezerwować wiele godzin. My tyle czasu nie mieliśmy. 

Kolejne obiekty, które widzieliśmy to siedziba Kanclerza Niemiec stojącego na czele Rządu Federalnego oraz siedziba Niemieckiego Parlamentu.

W słoneczną niedzielę 18 lutego, zwiedzaliśmy kolejne ciekawe miejsca w Lipsku. Zobaczyliśmy m.in. słynny Pomnik Bitwy Narodów, upamiętniający największą bitwę okresu napoleońskiego, która miała miejsce pod Lipskiem w roku 1813, gdzie zginęło ponad 120.000 żołnierzy. Pomnik Bitwy Narodów jest największą budowlą pomnikową Europy.

Kolejną niewątpliwie atrakcją wartą zobaczenia są przepiękne widoki, które zobaczyliśmy wyjeżdżając na 29 piętro platformy widokowej Panorama Tower - najwyższego wieżowca znajdującego się w Lipsku.

W sobotę 25.02 wybraliśmy się na wycieczkę do stolicy Saksonii- Drezna.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od przejścia pod Niemieckie Muzeum Higieny znajdujące się przy ładnym parku o nazwie Grosser Garten. Następnie przeszliśmy pod słynny kościół Marii Panny (Frauenkirche). Kolejnymi punktami zwiedzania były m.in. słynny barokowy pałac Zwinger i tarasy Brűhla- piękna promenada spacerowo-widokowa położona nad Łabą oraz arsenał broni, w którym obecnie mieści się galeria sztuki. Ciekawym obiektem jest również Opera Sempera pod nazwą Saksońska Opera Narodowa.

Kolejne ciekawe miejsce warte zobaczenia to koncern Volkswagena. Szklana Manufaktura, która znajduje się nieopodal Wielkiego Ogrodu to wyjątkowe zespolenie produkcji ze sztuką. Tutaj montuje się  m.in. luksusową limuzynę Phaeton.

Czytając powyższą relację, można dojść do wniosku, że pobyt w Niemczech to niekończące się zwiedzanie. Zasadniczą częścią naszego projektu jest realizacja stażu, który uczniowie odbywają w firmach. Daje on możliwość zdobycia praktycznych umiejętności zawodowych.

Zagraniczne praktyki w Niemczech pomimo że na początku trudne, w nowej innej rzeczywistości, kulturze i obcym języku, to jednak okazały się dobrym doświadczeniem zarówno życiowym jak i zawodowym. Dla wielu uczniów ten wyjazd był pierwszym wyjazdem za granicę. 

Podczas pobytu w Schkeuditz zapewne tęsknili za domem i najbliższymi, ale zapytani po powrocie o wrażenia miło wspominają pobyt i czas tam spędzony. Uczniowie przed wyjazdem pełni obaw, wrócili odważniejsi, bardziej otwarci, pewni siebie, wiele się nauczyli, poznali ciekawych ludzi. Na pewno będą mile wracać do wspomnień i czasu spędzonego w Niemczech.
Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie internetowej Zespołu Szkół 
w Szczekocinach.

Koordynator Andrzej Sroka

Projekt „Zagraniczny staż – lepsza przyszłość” realizowany jest przez Zespół Szkół 
w Szczekocinach, przy wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus+

Wójt gminy zaprasza

Dane teleadresowee

Dane teleadresowe

Moskorzew 42

29-130 Moskorzew

tel./fax: 34 354 20 03

sekretariat@moskorzew.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

wrzesień 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Informacja o RODO Akceptuję

Polityką bezpieczeństwa.